ניתוח עליון FTM

תאריך עדכון:

השטחת חזה ("ניתוח עליון") הוא ניתוח שנעשה בא.נשים שסומנו בלידתם כנקבות (AFAB) כחלק מתהליך להתאמה מגדרית.
ניתוח עליון נעשה בכמה טכניקות שונות, כתלות ברצונות המטופל.ת וביכולת המנתח.ת.
ניתוח עליון הוא ניתוח שניתן לבצע במספר דרכים: באופן פרטי, דרך הוועדה להתאמה מגדרית (באופן מסובסד לחלוטין), ולפעמים אף דרך קופות החולים (באופן מסובסד חלקית, כתלות בקופה. האישור הוא פרטני ואין הבטחה למימון מהקופה). 

בדרך כלל, מטרת הניתוח היא ליצור חזה בעל נראות "גברית", כלומר, חזה שטוח עם פטמות קטנות. 

יש לציין שלפעמים, בעיקר עבור א.נשים א-בינארים, התוצאה הרצוייה אינה נראות חזה "גברית".

 

ניתוח עליון יכול להיעשות כחלק מתהליך התאמה מגדרית עבור גברים טרנסים, א.נשים א-בינארים ונשים סיסיות, וכו בגברים סיסים הסובלים מגינקומסטיה1https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/what-is-gynaecomastia/ (צמיחת רקמת שד בגבר סיסג'נדר).
מטרת הניתוח העליון היא להפחית את הדיספוריה שאדם חווה ולהתאים את הנראות החיצונית שלו למגדר שבו הוא מזדהה.

אין צורך לבצע תהליכים רפואיים אחרים כדי לעשות ניתוח עליון, אבל גברים טרנסים רבים מבצעים אותו לאחר התחלת טיפול הורמונלי מאחר שהטיפול ההורמונלי בדרך כלל נגיש יותר, וייתכן שגם יעזור להקטין את החזה ולאפשר לבצע את הניתוח בשיטות ניתוח נוספות.

 

יש לציין כי ניתוח עליון דומה באופיו לניתוחים להקטנת חזה או ניתוחים לכריתת שד שנעשים בעקבות סרטן שד, אך הטכניקות שבהן משתמשים שונות, והתוצאה שונה מבחינת נראות, תחושה ושביעות רצון.2https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6635198/

מחקרים מראים שהרוב המוחלט של הגברים הטרנסים שעברו ניתוח עליון מרוצים מתוצאות הניתוח שלהם, כאשר רק 1% חוו חרטה לאחר הניתוח.3https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8726650/

 

יש לציין שככלל אין צורך להפסיק טיפול בטסטוסטרון לפני הניתוח, אך ישנם מנתחים.ות שמבקשים זאת.
יש צורך להפסיק עישון כחודש לפני הניתוח וכחודש אחריו לפחות, על מנת להימנע מסיבוכים.
מומלץ להתאמן באימוני כוח על מנת לחזק את שרירי פלג הגוף העליון ובמיוחד את שרירי החזה לפני הניתוח.

הרופא.ה המנתח.ת שלך תנחה אותך לגבי אילו תרופות לקחת לפני הניתוח.

 

במידה ותרצה.י להיכנס להריון בעתיד, יש להתייעץ עם הרופא.ה המנתח.ת שלך. מומלץ לשים לב לכך שהריון יכול לגרום לגדילה של רקמת השד אם נשארה, ולכן מומלץ לוודא שלא נשארת רקמת שד בכלל.
בנוסף, כמובן שלאחר ניתוח עליון לא תוכל.י להניק (כתלות בסוג הניתוח שתבצע.י).

 

סוגי הניתוחים הקיימים

ישנם סוגים שונים של ניתוחים עליונים אפשריים הנעשים בטכניקות שונות. לא כל אדם יכול לעשות כל סוג של ניתוח, מאחר שישנם מגוון גורמים משפיעים כדוגמת גודל ומבנה החזה. לכן יש להתייעץ עם רופא מנתח על מנת להתאים את הניתוח המתאים.

ניתן לראות תוצאות ניתוחים מהארץ באתר לתוצאות ניתוחים ישראליות. ניתן גם לחפש תוצאות בקבוצת בריאוטרנס ב-Facebook, ב-Reddit או באתר Transbucket.

הניתוחים הנפוצים המתבצעים בארץ הם DOUBLE INCISION, PERI-AREOLAR ו-KEYHOLE.

יש לציין כי המטרה בניתוח עליון היא ליצור תוצאה שמתאימה לך, ולא בהכרח תוצאה שנראית כמו חזה של גבר סיסג'נדר. אנשים א-בינארים רבים בוחרים להסיר את הפטמות שלהם לחלוטין, להקטין את החזה ולא להשטיח אותו לגמרי, או לבחור שיטת ניתוח שבה הצלקות לא "מוחבאות" מתחת לשרירי החזה.

יש לציין כי בכל אחד מסוגי הניתוחים הללו ניתן גם לבצע הקטנה של קצה הפטמה.

 

סוגי הניתוחים העיקריים הם:4https://www.topsurgery.net/procedures/

 • ניתוח DOUBLE INCISION5 https://www.topsurgery.net/procedures/double-incision-top-surgery.htm – שיטת הניתוח הנפוצה ביותר. ניתן לעשות אותה כמעט בכל המקרים ובכל גדלי החזה. הניתוח כולל הסרת פטמות, הקטנתן (בהתאם לרצון המנותח.ת), יצירת שני חתכים מתחת לשרירי החזה תוך הסרת רקמת השד ועור עודף. לבסוף סגירת החתכים והחזרה של הפטמות למיקום הרצוי.
  מאחר שהפטמות מוסרות מהחזה, התחושה בפטמות ברוב המקרים לא חוזרת לחלוטין.
  לאחר הניתוח נשארות שתי צלקות מתחת לשרירי החזה וצלקות מסביב לפטמות.

  • יתרונות – אפשרות להקטין ולהזיז את מיקום הפטמה, אפשרות להסיר את הפטמה לחלוטין, שיטה שאפשרית כמעט לכל המנותחים, תוצאה שטוחה מאוד, אפשרות להשאיר רקמת שד או שומן לתוצאה לא שטוחה לחלוטין.
  • חסרונות – צילוק משמעותי, סיכוי לאיבוד של התחושה בפטמות או לתחושה מינימלית.

 

 • ניתוח BUTTON HOLE6 https://www.topsurgery.net/procedures/buttonhole-technique-top-surgery.htm – ניתוח פחות נפוץ, ודומה לניתוח בשיטת DOUBLE INCISION. בשיטה זו הפטמות לא מוסרות מהחזה, אלא יוצרים "חור" במיקום שבו הרצוי ומעבירים את הפטמות דרך החור – כמו כפתור בבגד.
  שיטה זו מגדילה את הסיכוי לתחושה בפטמות, אך יכולה ליצור מראה מעט נפוח באזור הפטמות ולא שטוח לחלוטין מאחר שלא כל הרקמה מוסרת.
  לאחר הניתוח נשארות שתי צלקות מתחת לשרירי החזה וצלקות מסביב לפטמות בדומה לשיטת DOUBLE INCISION.

  • יתרונות – סיכוי גבוה לשמירה על תחושה בפטמה, אפשרות להקטין ולהזיז את מיקום הפטמה, שיטה שאפשרית כמעט לכל המנותחים, אפשרות להשאיר רקמת שד או שומן לתוצאה לא שטוחה לחלוטין.
  • חסרונות – צילוק משמעותי, סיכוי לחזה לא שטוח לחלוטין.

 

 • ניתוח PERI-AREOLAR7 https://www.topsurgery.net/procedures/peri-areolar-top-surgery.htm – ניתוח שנעשה באנשים עם חזה קטן יחסית, עד מידה B קטן בדרך כלל. מלבד מידת חזה קטנה, האפשרות לעשות את שיטת הניתוח הזו תלוייה גם במבנה החזה ובאלסטיות של העור, ולכן לא כולם יכולים לעשות זאת.
  שיטה זו כוללת חתך מסביב לפטמה (והקטנה במידת הצורך), וחתך נוסף במרחק גדול יותר מהפטמה, הסרה של רקמת השד והעור העודף וסגירת את החתך (בדומה לסגירה של תיק עם שרוך).
  מאחר שהעצבים המחוברים לפטמה אינם מנותקים, ייתכן שהתחושה בפטמה תשמר באופן מלא. לאחר הניתוח נשארות צלקות סביב הפטמה.
  מיקום הפטמה לא משתנה, ולכן בניתוח זה ישנה אפשרות שהפטמות יהיו נמוכות יותר מפטמות של גברים סיסג'נדרים.

  • יתרונות – סיכוי גבוה לשמירה על תחושה בפטמה, צלקות מינימליות, אפשרות להקטין את הפטמות, אפשרות להשאיר רקמת שד או שומן לתוצאה לא שטוחה לחלוטין.
   חסרונות – אין אפשרות להזיז הפטמה בצורה משמעותית, מתאים רק לא.נשים בעלי חזה קטן יחסית, מבנה חזה מתאים ואלסטיות גבוהה של העור, סיכוי לחזה לא שטוח לחלוטין.

 

 • ניתוח KEYHOLE8 https://www.topsurgery.net/procedures/keyhole-top-surgery.htm – ניתוח המתאים לא.נשים עם חזה קטן מאוד, במידה A בדרך כלל. גם בשיטה הזו, האפשרות לעשות את שיטת הניתוח תלוייה במבנה החזה ובאלסטיות של העור, ולכן לא מתאימה לכולן.ם
  שיטה זו כוללת חתך אחד מתחת לפטמה, הסרה דרכו של רקמת השד והעור העודף וסגירה של החתך.
  מאחר שהעצבים המחוברים לפטמה אינם מנותקים, ייתכן שהתחושה בפטמה תשמר באופן מלא.
  לאחר הניתוח נשארות צלקות מתחת לפטמות. בדרך כלל הצלקות הללו קטנות מאוד ולא נראות לעין בצורה משמעותית לאחר ההחלמה.
  מיקום הפטמה לא משתנה, ולכן בניתוח זה ישנה אפשרות שהפטמות יהיו נמוכות יותר מפטמות של גברים סיסג'נדרים.

  • יתרונות – סיכוי גבוה לשמירה על תחושה בפטמה, צלקות מינימליות.
  • חסרונות – אין אפשרות להזיז או לשנות את גודל הפטמה, מתאים רק לאנשים בעלי חזה קטן, מבנה חזה מתאים ואלסטיות גבוהה של העור, סיכוי לחזה לא שטוח לחלוטין.

 

 • ניתוח MINIMAL SCARRING9https://www.topsurgery.net/procedures/minimal-scar-top-surgery.htm – ניתוח שנעשה בחזה קטן מאוד, במידה A בדרך כלל. גם שיטה הזו תלוייה במבנה החזה ובאלסטיות של העור, ולכן לא מתאימה לכולן.ם.
  שיטה זו כוללת חתך אחד מתחת לפטמה וחתך אחד בצד בית החזה, הסרה של רקמת השד דרכו וסגירה של החתך.
  מאחר שהעצבים המחוברים לפטמה אינם מנותקים, ייתכן שהתחושה בפטמה תשמר באופן מלא.
  לאחר הניתוח נשארות צלקות מתחת לפטמות ומתחת לבית החזה בשני הצדדים. בדרך כלל הצלקות הללו קטנות מאוד ולא נראות לעין בצורה משמעותית לאחר ההחלמה.
  מיקום הפטמה לא משתנה, ולכן בניתוח זה ישנה אפשרות שהפטמות יהיו נמוכות יותר מפטמות של גברים סיסג'נדרים.

  • יתרונות – סיכוי גבוה לשמירה על תחושה בפטמה, צלקות מינימליות.
  • חסרונות – אין אפשרות להזיז או לשנות את גודל הפטמה, מתאים רק לאנשים בעלי חזה קטן מאוד, מבנה חזה מתאים ואלסטיות גבוהה של העור, סיכוי לחזה לא שטוח לחלוטין.

 

 • ניתוח T-ANCHOR10 https://www.topsurgery.net/procedures/inverted-t-anchor-top-surgery.htm – ניתוח נפוץ פחות. שיטת ניתוח זו דומה לניתוחים להקטנת חזה ולכן נעשית פחות על א.נשים טרנסים, אבל קיימת ואפשרית.
  שיטה זו אפשרית כמעט בכל גדלי החזה.
  היא כוללת חתך מסביב לפטמה, מתחת לשריר החזה ובין קו השריר לפטמה. לאחר מכן הקטנה או הזזה של מקום הפטמה במקרה הצורך, הסרת רקמת השד והעור העודף וסגירה של החתכים.
  מאחר שהעצבים המחוברים לפטמה אינם מנותקים, ייתכן שהתחושה בפטמה תשמר באופן מלא.
  לאחר הניתוח נשארות צלקות מסביב לפטמות, מתחת לשרירי החזה ובין השריר לפטמה, בשני צידי החזה.

  • יתרונות – סיכוי גבוה לשמירה על תחושה בפטמה, אפשרות להקטין ולהזיז את מיקום הפטמה, שיטה שאפשרית כמעט לכל המנותחים, אפשרות להשאיר רקמת שד או שומן לתוצאה לא שטוחה לחלוטין.
  • חסרונות – צילוק משמעותי.

 

 • ניתוח 11https://www.genderconfirmation.com/fishmouth-top-surgery/FISH-MOUTH – ניתוח נפוץ פחות.
  שיטה זו אפשרית כמעט בכל גדלי החזה. לרוב שיטה זו נעשית על ידי א.נשים א-בינארים.
  היא כוללת חתך מסביב לפטמה ומשני צידיה, הקטנה והזזה של מקום הפטמה במקרה הצורך, הסרת רקמת השד והעור העודף וסגירת החתכים.
  מאחר שהעצבים המחוברים לפטמה אינם מנותקים, ייתכן שהתחושה בפטמה תשמר באופן מלא.
  לאחר הניתוח נשארות צלקות מסביב לפטמות, ובצידי הפטמות, על שריר החזה ולא מתחתיו.

  • יתרונות – סיכוי גבוה לשמירה על תחושה בפטמה, אפשרות להקטין ולהזיז את מיקום הפטמה, שיטה שאפשרית כמעט לכולן.ם.
  • חסרונות – צילוק משמעותי ובמיקום לא אופייני לגברים סיסג'נדרים.

 

החלמה ונראות הצלקות

החלמה מניתוח עליון תלוייה בסוג הניתוח. בדרך כלל, חזרה לשגרה משרדית תיקח בין שבועיים לחודשיים וחזרה לשגרה פיזית תיקח בין חודשיים לחצי שנה.

לאחר החלמת החתכים, מומלץ להשתמש במשחה או בטייפ סיליקון, על מנת למנוע צלקות בולטות ולשפר את נראות הצלקות.

הרופא.ה המנתח.ת תנחה אותך לגבי תרופות והטיפול בצלקות בעת ההחלמה.

 

יש לציין כי על מנת לשפר את נראות הצלקות ניתן להשתמש במשחות ושמנים שונים ובקעקועים רפואיים.
קעקוע רפואי יכול לתקן את צבע הצלקות, או אפילו ליצור פטמות בנראות תלת מימדית (במקרים בהם היו סיבוכים או בניתוחים ללא פטמות).

 

מומלץ להגיע למטפלות פיזיותרפיה לימפטית, שהיא סוג הפיזיותרפיה המומלצת לאחר ניתוח עליון (הסרה או הגדלת חזה). הטיפול יכול לעזור בהפחתת כאב, הפחתת בצקות ונפיחויות, טיפול בצלקות והחזרת טווחי תנועה כתף וגו.

פיזיותרפיה לאחר ניתוח היא שירות המגיע לנו מקופת החולים לכן מומלץ לכל מי שעוברות.ים ניתוח עליון להתייעץ עם אחת המטפלות ברשימה המצורפת, והן גם יוכלו לעזור לתאם טיפול דרך קופת החולים במידה והן לא עובדות איתה.
רשימת מטפלים.ות לימפטיים טרנס פרנדלי. עודכן בתחילת שנת 2023.

 

מנתחים ומימון לניתוח בישראל 

ניתן לבצע ניתוח עליון באופן פרטי (ולשלם לבד על הניתוח או להשתמש בביטוח בריאות פרטי. לקריאה על שימוש בביטוחים פרטיים), דרך קופות החולים ובלי הוועדה להתאמה מגדרית (ישנה אפשרות לקבל מימון חלקי או מלא אם הניתוח כלול בביטוח המשלים שלך בקופה) או במערכת הבריאות הציבורית במימון מלא של קופות החולים עם אישור מהוועדה להתאמה מגדרית.

 

מומלץ לגשת לייעוץ עם כמה רופאים.ות. ייעוץ יעלה בדרך כלל כמה מאות שקלים, וניתן להשתמש בביטוח פרטי, במקרה שיש, על מנת לקבל החזר.
חלק מהרופאים הפרטיים מייעצים בעלות מוזלת בהסדר עם קופת החולים.
ייעוץ אצל רופאים במערכת הבריאות הציבורית ניתן לממן באמצעות טופס 17 מקופת החולים.

רשימת רופאים.ות המבצעים את הניתוח (זו אינה רשימה מלאה):

 

 • דר. אלון לירן
   • דרך הועדה להתאמה מגדרית
    • מנתח בבית חולים שיבא תל השומר
   • באופן פרטי
    • הנחושת 3 בניין B קומה 3
    • אתר
    • טלפון – 054-4607139
    • מייל – alonliranmd@gmail.com
 • דר. אודי ארד
   • דרך הועדה להתאמה מגדרית
    • מנתח בבית חולים איכילוב
   • באופן פרטי
    • הברזל 5א, קומה 1, תל אביב
    • רח' הגביש 4, בניין טיטניום, קומה 2 , נתניה
    • אתר
    • טלפון – 058-510-1123
    • מייל – Dr@udiarad.com
 • דר. יורם וולף
   • דרך הועדה להתאמה מגדרית
    • מנתח בבית חולים שיבא הלל יפה
   • באופן פרטי
    • רחוב הברזל 11, בנין A,קומה 5, תל אביב
    • אתר
    • טלפון – 077-2318957
    • מייל – drwolfcl.mail@gmail.com
 • דר. יעקב פרנד ודר. ריבי חייט
   • דרך הועדה להתאמה מגדרית
    • מנתח בבית חולים וולפסון (מרפאת קשת)
 • דר. אברי רווה
   • באופן פרטי
    • מגדל שקל, תש״ח 2 תל אביב
    • אתר
    • טלפון – 052-9708697
    • מייל – clinic@drraveh.com

 

 • דר. קרן כהן 
  • מומחית בכירורגיה פלסטית עם התמחות בניתוחי התאמה מגדרית
  • בית החולים בלינסון בפתח תקווה
   • טלפון – יעל, 03-9376366, ימים א'-ה' 08:00-11:00
   • מייל – bl200159@clalit.org.il

 

 • ד"ר רן טליסמן
   • באופן פרטי
    • צייטלין 1 ת"א
    • טלפון – 03-6090660
 • ד"ר ליאור הלר
  • באופן פרטי וייתכן גם דרך הועדה
   • הברזל 9א', תל אביב
   • טלפון – 03-9195779

זו לא רשימה הכוללת את כל נותני השירות. מומלץ לבצע מחקר נוסף.​