מה זה טרנסג'נדר?

תאריך עדכון:

תוכן הערך

ערכים קשורים

לא נמצאו ערכים קשורים

טרנסג'נדר הוא מונח מטרייה הכולל בתוכו מגוון זהויות המתארות א.נשים שזהותם המגדרית לא תואמת את המגדר שנקבע עבורם בלידה לפי ההתאמה החברתית אל המין הביולוגי.

בחברה שלנו עדיין נהוג להסיק את המגדר של הילוד בהתאם לאיברי המין החיצוניים, כלומר לצפות שתינוק זכר יגדל להיות בן או גבר, ותינוקת נקבה תגדל להיות בת או אישה.

מי שהציפייה הזו נכונה עבורם נקראים אנשים סיסג'נדרים (cisgender), אבל עבור א.נשים על הקשת הטרנסית ציפיה זו שגויה.

 

מה זה מין ביולוגי?

מין ביולוגי הוא אוסף המאפיינים הפיזיים המגדירים אדם כזכר, נקבה או אינטרסקס.

מין ביולוגי הוא רצף המורכב ממאפיינים שונים:

  • איברי מין חיצוניים
  • איברי מין פנימיים
  • הורמוני מין
  • כרומוזומי מין
  • מאפייני מין שניוניים – מאפיינים גופניים נוספים כמו מבנה גוף, שיער גוף, שיער פנים

 

אינטרסקס

א.נשים שנולדו עם מאפייני מין שלא מתאימים לתבניות הבינאריות ה"מצופות" של זכר או נקבה. אצל חלק מהא.נשים מאפיינים מגוונים אלו ניתנים לזיהוי בלידה, וחלקם מופיעים בגיל ההתבגרות או מאוחר יותר בחיים. 

1.7% מהאנשים נולדים אינטרסקס – יותר מהסיכוי ללדת תאומים זהים, שהוא 0.3%, ובדומה לכמות הא.נשים עם שיער אדום בעולם!

 

מה זה מגדר?

אוסף של נורמות חברתיות המגדירות חוקים, התנהגויות ותפקידים שונים בחברה. מגדר בא לידי ביטוי בצורה שונה ברחבי תרבויות שונות בעולם, ולאורך זמנים שונים בהיסטוריה. 

המגדרים היותר מוכרים בחברה שלנו הם "גבר" ו"אישה" אבל חוץ מהם יש קשת של זהויות מגדריות שונות. א.נשים א-בינארים למשל, הם מי שהזהות המגדרית שלהם.ן לא מתאימה לאחת מהקטגוריות הבינאריות של אישה או גבר. אדם א-בינארי יכול.ה להיות גם גבר וגם אישה, לא גבר ולא אישה, או ערבוב של השניים. א.נשים על הקשת הטרנסית יכולים להזדהות בצורה בינארית, בתור גברים או נשים, ו/או על הקשת הא-בינארית.

 

מהו ביטוי מגדרי?

איך האדם מציג.ה את המגדר שלהם.ן כלפי חוץ. ביטוי מגדרי יכול לבוא לידי ביטוי בלבוש, התנהגות, דיבור, ומאפיינים נוספים המוגדרים בחברה כנשיים או כגבריים.

לדוגמא – לבוש, תספורת, טון דיבור, שיער פנים ואיפור יכולים להיות חלק מהביטוי המגדרי שלנו.
ביטוי מגדרי לא תמיד משקף את הזהות המגדרית שלנו, ולא תמיד תואם לנורמות חברתיות, בין אם מבחירה ובין אם לא.

 

מהי זהות מגדרית?

זהות מגדרית היא התחושה הפנימית של אדם ביחס לעצמו.ה והמגדר שלו.ה. בשונה מביטוי מגדרי, זהות מגדרית לא ויזואלית כלפי חוץ. אצל רוב הא.נשים, הזהות מגדרית תואמת את המין שנקבע עבורם בלידה. אצל א.נשים על הקשת הטרנסג'נדרית, הזהות המגדרית שונה מהמין שנקבע עבורם בלידה.

מה היא נטייה מינית? איך היא קשורה למגדר?

נטייה מינית היא המגדר שאליו אנחנו נמשכים. נטייה מינית לא קשורה לתחושה העצמית של מגדר. א.נשים טרנסג'נדרים יכולים.ות לדוגמא להיות הטרוסקסואל.יות (משיכה למגדר השונה משלי), הומוסקסואל.יות (משיכה למגדר הדומה לשלי), ביסקסואל.יות (משיכה ליותר ממגדר אחד), א-מיני.ת (חוסר משיכה לאף מגדר), ועוד.

 

מה זה לשון פנייה?

לשון פנייה היא המילה או המילים בהן אנחנו משתמשים כדי לפנות לא.נשים אחרים, או כדי לדבר על עצמנו. מילים אלו בדר"כ ממוגדרות כזכר או נקבה – אך זה יכול להשתנות משפה לשפה. בשפה העברית נהוג לפנות לא.נשים עם מילים כמו "אתה", "את", "הוא", "היא" וכו'.

לשון פניה היא לא בהכרח אינדיקציה של מגדר, והיא יכולה להיות שונה מהביטוי המגדרי שמוצג כלפי חוץ. לכן נהוג לשאול "מה לשון הפניה?" כאשר לא יודעים באיזה לשון לפנות. כל אחד קובע.ת את לשון הפנייה של עצמו.ה.

לשונות הפניה הנפוצים בעברית הם לשון את, לשון אתה או לשון מעורבת (שילוב של השניים).