ביינדרים והשטחת חזה

תאריך עדכון:

תוכן הערך

ערכים קשורים

לא נמצאו ערכים קשורים

השטחת חזה מאפשרת להשוות לחזה מראה שטוח שנחשב ל"גברי", ויכולה לסייע בהתמודדות עם דיספוריה מגדרית. ישנן שיטות רבות להשטחת החזה, אך הנפוצה ביותר היא שימוש בביינדר. שיטות נוספות כוללות שימוש בטייפ (סרט דביק) ייעודי, חזיות ספורט צמודות או פרטי ביגוד, כדוגמת חולצות עם הדפסים שמסווים את הנראות של החזה. 

בדרך כלל ביינדרים נלבשים על ידי א.נשים טרנסים על הקשת הגברית, אך כל אדם שבוחר בכך יכול להשתמש בהם. חשוב לזכור כי אין קשר בין בגדים לבין זהות. ישנם גברים רבים בקהילה הטרנסית שבוחרים לא להשטיח את החזה, כפי שיש נשים וא-בינאריים שבוחרים.ות לעשות זאת.

חשוב מאוד להשתמש רק באמצעי להשטחת חזה שמיועד לכך, ולפי הוראות השימוש. שימוש לא נכון, או שימוש בתחבושות אלסטיות לא ייעודיות, יכול להיות מסוכן וליצור נזק בלתי הפיך.

 

ביינדר

ביינדר1https://www.maavarim.org/_files/ugd/d7eaf0_9f91204e9cb341e6955de96dec9e5a3a.pdf 2https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%93%D7%A8 הוא בגד שדומה לגופייה, שעשוי מבד קשיח ומאפשר להשטיח את החזה.
ישנם סוגים שונים של ביינדרים: ביינדר "חצי" (הנפוץ ביותר) שנחתך מתחת לצלעות (כמו חולצת בטן), ביינר "שלם" שממשיך עד למותניים, ביינדר עם סוגר בצד, ביינדר עם סוגר באחת הרצועות, ועוד.
מעצם הגדרתו, ביינדר הוא מאוד צמוד ולכן לעתים קשה ללבוש או להוריד אותו. מומלץ ללבוש את הביינדר בחדר קריר וכשהעור יבש כדי להקל על הלבישה. ביינדרים עם סוגר ניתן ללבוש סגורים, או ללבוש קודם ואז לסגור.
כמו כן, דחיסה של החזה כלפי חוץ ולמעלה לבעלי חזה קטן, או דחיסה שלו החוצה ולמטה לבעלי חזה גדול יכולים לתת מראה של שרירי חזה.

 

הוראות שימוש וסיכונים

ביינדר הוא פתרון יעיל ליצירת חזה שטוח ולהקלה על דיספוריה מגדרית. עם זאת, חשוב לציין כי שימוש ארוך טווח או שימוש בביינדר בניגוד להוראות היצרן עלול להביא להשלכות רפואיות ואף לנזקים בלתי הפיכים, כדוגמת בעיות לב וירידה בתפקוד הריאות.3https://doi.org/10.1080/13691058.2016.1191675 כמו כן, א.נשים המבקשים.ות לעבור ניתוח עליון צריכים.ות להיות מודעים.ות כי יש להפסיק את השימוש בביינדר מספר שבועות לפני הניתוח על מנת להקל את תהליך ההחלמה ולמנוע סיבוכים.4https://centreforsurgery.com/chest-binding-before-ftm-top-surgery-how-to-do-it-safely/

 

הוראות השימוש בביינדר:

  • יש להשתמש בביינדר עד כשמונה שעות ביום. במהלך השימוש, מומלץ לקחת ימי הפסקה שלמים והפסקות תוך כדי השימוש על מנת לאפשר לגוף להתאושש. 
  • אסור לישון עם ביינדר או לבצע פעילות גופנית בעת לבישת ביינדר (ניתן להשתמש בחזיית ספורט או גופייה צמודה). אימון בעת לבישת ביינדר מונע מכמות מספקת של חמצן להגיע לריאות, מה שעלול להוביל להוביל להתעלפויות, סחרחורות, וקשיי נשימה.
 • אסור לשחות עם ביינדר מאחר והדבר יכול לגרום לקשיי נשימה. קיימים ביינדרים שמיועדים לשחייה וניתן להשתמש בהם במקרה הצורך.
 • אסור ללבוש מספר ביינדרים אחד על השני.
 • אין להשתמש בביינדרים "ביתיים" כמו תחבושות אלסטיות, מאחר והשימוש בהן מסכן חיים. יש להשתמש רק בביינדרים שזו מטרתם.
 • חשוב לבחור ביינדר במידה מתאימה. שימוש בביינדר קטן מידי יפעיל לחץ על הגוף ויכול להוביל לנזקים בלתי הפיכים.

 

הוראות אלה הינן הוראות כלליות, יש לקרוא את הוראות השימוש באתר של יצרן הביינדר הנרכש ולפעול לפיהן.

סיכונים בשימוש בביינדר כוללים:

 • זיעה, גירוד, פצעים ושיפשופים – יכולים להיפתר על ידי לבישת חולצה מתחת לביינדר שמונעת ממנו גם לזוז לאורך השימוש. אם ישנו שפשוף או בד הבולט כתוצאה מאי-התאמה של הביינדר למבנה הגוף שלך באזור בתי השחי, נסה.י לגזור או לתקן את הביינדר. ניתן לחתוך את הביינדר ולתפור אותו.
 • קשיי נשימה וכאבי גב – לבישת הביינדר מגבילה את תנועת הריאות ובית החזה. כמו כן, הביינדר מפעיל לחץ על עמוד השדרה ומגביל את התנועה הרגילה של הגב ושל השרירים.
 • סיכונים נוספים ובלתי הפיכים – שימוש לא נכון בביינדר, שימוש בביינדר לא מתאים, או שימוש מעבר לתקופת הזמן המומלצת עלול להוביל לבעיות וקשיי נשימה לצמיתות, הידלדלות של רקמות בחזה, שינוי צורת החזה ומתיחה של העור המלווה בסימני מתיחה, סדקים ושברים בצלעות, עקמת, סדקים ופצעי לחץ באזור הגב ועמוד השדרה, בעיות יציבה, בעיות כתפיים, בעיות לב ועוד.

 

תופעות הלוואי המוזכות לעיל משתנות מאדם לאדם ותלויות במבנה הגוף, בסוג ובמידה של הביינדר, בתדירות השימוש ובמשך תקופת השימוש. לעיתים ניתן למצוא פתרונות שיקלו על המצב כדוגמת ביינדר מסוג אחר, ביינדר יותר גדול, או הפסקות ממושכות בשימוש בביינדר.

 

חשוב להדגיש כי ביינדר אינו פתרון קבע, וכאמור, שימוש בו לאורך זמן יכול ליצור נזקים. לפתרון קבוע ניתן לבצע ניתוח עליון. כיום ניתוחים עליונים בארץ מתבצעים דרך הוועדה להתאמה מגדרית או באופן פרטי. לקריאה נוספת ניתן לעיין בנוסף גם במדריך של מעברים.

 

רכישת ביינדר

עלותם של ביינדרים נאמדת בכ-150-200 שקלים, כתלות בחנות. קיימים ביינדרים זולים, העולים כ-30 ש"ח שניתן לקנות ב-Aliexpress, אך הם לא איכותיים ואינם מומלצים. יש לשים לב כי לכל ביינדר יש את המידות ודרך המדידה המתאימה לו. לכן, יש לקרוא את הנחיות המדידה ואת טבלת המידות באתר של כל חנות או ספק על מנת לוודא שהביינדר במידה המתאימה.
ישנן הוראות מדידה בעברית לחלק מן החנוית כאן (ייתכן שהמידע לא מעודכן או מדוייק ולכן קראו את הוראות המדידה באתר בכל מקרה).

 

ניתן לקנות ביינדר ממגוון החנויות ברשימה לעיל:

 • טטו מנואל, חנות ביינדרים מקומית
  ביינדרים שמיוצרים בישראל, ניתן להתייעץ עם טטו שתופר אותם. בהזמנה דרך החנות ניתן לבקש משלוח.
 • הבית הפתוח ירושלים
  יש להתקשר מראש ולבדוק אם יש להם מידות מתאימות ומתי ניתן לאסוף. הביינדרים עולים 30 ש"ח, אבל אם יש קושי כלכלי לכסות סכום זה, ניתן לציין זאת בשיחה עם הבית הפתוח והם יוכלו לעזור. (אלו ביינדרים באיכות נמוכה יחסית שניתן לקנות לבד גם ב-Aliexpress או Ebay.)

  • שעות פתיחה – ימי א', ב', ג', ה', 10:00 – 16:00
  • כתובת – הנגיד 1, ירושלים
  • טלפון – 02-625-0502

ניתן לקנות ביינדרים במשלוח מחו"ל (זוהי רשימה חלקית, אבל כוללת את המותגים המובילים):

יש לשים לב שחלק מן האתרים כוללים תוכן מיני.

 

 בנוסף, ניתן למדוד ולקבל ביינדרים יד שנייה ממגוון המרכזים הגאים וארגוני הקהילה וכן מקבוצות לא.נשים על הקשת הטרנסית ברשתות החברתיות: 

 • טלפון – 0526942300

 

טייפ

טייפ5https://transtape.life/ או טרנסטייפ, הוא רצועת בד גמישה שדביקה בצד אחד ומאפשרת הדבקה של החזה לגוף.
ההדבקה הזו מאפשר השטחה של החזה מבלי ללבוש בגד נוסף וללא הסיכונים הכרוכים בשימוש בביינדר.
בטייפ, בניגוד לביינדר, ניתן להשתמש ברצף מספר ימים וניתן להתאמן ואפילו לשחות איתו. מומלץ לעשות הפסקות גם בשימוש בטייפ על מנת לתת לעור לנשום.

הוראות שימוש וסיכונים

טייפ הוא פתרון יעיל להקלה על דיספוריה מגדרית, אך גם לטייפ ישנם סיכונים. ניתן להשתמש בטייפ כמה ימים ברצף (עד 5) ובדומה לביינדר, יש להישמע להוראות היצרן.
שימוש לא נכון או ממושך בטייפ עלול לגרום לפצעים, דלקות, יבלות, וצלקות בעור. לכן, בעת הדבקת טייפ יש לשים לב לדברים הבאים:

 • טייפ אמור להיות נוח כבר בעת ההדבקה. אם יש קושי בנשימה או תזוזה, יש להדביק שוב.
 • אין להדביק טייפ על פצעים פתוחים, זה יכול לגרום לדלקות או לפציעה נוספת.
 • יש לשים מגן פטמות לפני השימוש בטייפ (ניתן לקנות או לשים חתיכה של בד או נייר). אין להדביק את הטייפ ישירות על הפטמה, זה יכול לפצוע או אפילו לתלוש אותה.

 

על מנת להדביק טייפ, יש לחתוך שתי חתיכות טייפ, לעגל את הפינות על מנת למנוע קילוף מהעור ואי נוחות. לאחר מכן, יש לקלף רק חלק מהמדבקה ולהדביק בצד הפנימי של החזה. יש למתוח את הטייפ מעל החזה ולהדביק את הקצה השני על הצלעות מתחת ליד. ישנם מדריכים רבים ב-Youtube המראים כיצד להשתמש בטייפ.

 

רכישת טייפ?

ניתן לקנות טייפ ספורט גנרי בכל חנויות הפארם (כזה שמשמש לטיפול בפציעות ספורט), אך ייתכן שהוא יעבוד פחות טוב מאשר טייפ שמיועד להשטחה.
טייפ ייעודי ניתן לקנות בחנויות הבאות:

 

שיטות נוספות להשטחת חזה

ניתן לשוות לחזה מראה שטוח על ידי שימוש בשיטות הבאות גם ללא ביינדר או טייפ:

 • חזיות ספורט צמודות – יכולות לעזור להשטיח את החזה. ניתן להשתמש בשתי חזיות ספורט אחת על גבי השנייה.
 • שכבות – ניתן להשתמש בשכבות של בגדים כדי להסוות את החזה. לדוגמה, לבישה של חולצה רופפת, ועליה חולצה מכופתרת יחד עם ג'קט או חולצה נוספת יכולים לעזור.
 • הדפסים ודוגמאות – שימוש בחולצות עליהן יש הדפסים יכולים להסוות את מראהו של החזה.