אימון לגברור או נישוי קול

תאריך עדכון:

תוכן הערך

ערכים קשורים

לא נמצאו ערכים קשורים

אימון לנישוי או לגברור קול הוא אימוץ התנהגויות קוליות אשר משנות את הדרך בה אנו מפיקים קול, כך שנוכל להפיק קול שנשמע "גברי" או "נשי" יותר.

ניתן לשנות את הצליל שאנו מפיקים בעזרת תרגול באופן אישי ועם גורם.ת מקצועי.ת כמו קלינאי.ת תקשורת. בנוסף, קיימים ניתוחים לנישוי וגברור קול. לקריאה על ניתוחים ראו ערכים קשורים.

 

מינקות ועד גיל ההתבגרות הקול שלנו לא מאוד משתנה מבחינה פיזיולוגית. 

בגיל ההתבגרות מתחיל ייצור מוגבר של טסטוסטרון, אשר יוצר שינוי פיזיולוגי בקול על ידי הרחבה של דרכי הקול ועיבוי של מיתרי הקול, המתבטא בקול עמוק יותר. 

כמות הטסטוסטרון שמשוחררת במהלך גיל ההתבגרות משתנה בין א.נשים, ובקרב הרבה א.נשים על הקשת הטרנסית השפעה של טסטוסטרון על הקול תהיה לא רצויה, ואף עלולה לעורר דיספוריה מגדרית.

עוד לפני גיל ההתבגרות הקולות של בנים ובנות נשמעים שונים. השוני הזה נובע מכך שאנחנו שולטים ומשנים את הקול שלנו דרך ההתנהגות וצורת הדיבור שלנו. אנו מאמצים הרגלים לצליל ולאופי הקול בו אנחנו מדברים עוד מינקות, כשאנחנו מתחילים לדבר, לפי הציפיות החברתיות מאיתנו וההעדפות האישיות שלנו.
ייתכן שנדבר בקול נמוך ועמוק יותר, או בקול גבוה יותר. להתנהגותיות הקוליות האלה ישנן השפעה רבה על איך שאנחנו נשמעים, ולכן ניתן לשנות את הקול שלנו בצורה משמעותית גם לאחר גיל ההתבגרות.

 

איך עובד הקול שלנו?

האיבר המסומן בשחור בתמונה הוא מיתרי הקול, הנקראים גם שפתות הקול (מבחינה פיזיולוגית המונח "שפתות" מדוייק, משום שהן נראות ועובדות יותר כמו שפתיים מאשר כמו מיתרים).
כמו מיתר של גיטרה, מיתרי הקול מפיקים צליל על ידי רטט. הרטט מתרחש כתוצאה של מעבר אוויר בין המיתרים. מיתרי הקול צמודים אחד לשני חלקית, מתוחים ורוטטים כמה מאות פעמים בשנייה כשעובר ביניהם אוויר. 

לקצוות מיתרי הקול מחוברים שרירים, שיכולים לשלוט בכמה מאפיינים של הצליל המופק על ידי מתיחה וכיווץ של מיתרי הקול. המתיחה והכיווץ של השרירים האלו נעשית באופן לא מודע, בדומה לנשימה, אך כן ניתן לשים לב להשפעה של הכיווץ והמתיחה על הקול – כאשר המיתרים מתכווצים ונמתחים, גובה הצליל שאנחנו מפיקים משתנה. הקול שלנו נשמע נמוך יותר כאשר המיתרים רפויים (ולכן רוטטים לאט), וגבוה יותר כאשר המיתרים מתוחים (מאחר והם רוטטים מהר)

 

איך נשנה את הצליל שאנו מפיקים.ות?

אם ניסית לשנות את הגובה של הקול שלך, ייתכן שגילית שקשה לך יותר לשיר או לדבר, והשימוש בקול כרוך במאמץ גדול יותר. בעזרת אימון ניתן לפתור בעיה זו ולשפר את הקלות והנוחות שבה אנו מפיקים קול, ולהימנע מקול שנשמע עמוס, חלול, מזמזם או מתאמץ. 

מאפיין זה של הצליל שאנו מפיקים נקרא משקל קולי, והוא מושפע בעיקר מעובי מיתרי הקול.

משקל קולי נמוך מאפשר הפקה של צלילים גבוהים בקלות, אבל מקשה לשמור על עוצמה בצלילים נמוכים יותר. משקל קולי גבוה מאפשר הפקה של צליל מלא או עוצמתי, אבל מגביל את חופשי התנועה בגובה הצליל. 

 

גורם נוסף המשפיע על גוון הקול ועל האופן שבו הקול שלנו ממוגדר הוא התהודה של הקול.

תהודה גדולה נוצרת כאשר אנחנו מפיקים צליל בחלל גדול ותהודה קטנה נוצרת על ידי הפקת צליל בחלל קטן, בדומה לעוצמה ולהד של הצליל שנשמע אם נצעק בחדר בעל תקרה גבוהה לעומת חדר בעל תקרה נמוכה.
בגוף שלנו, השינוי בחלל התהודה נעשה על ידי כיווץ של השרירים והרקמות בגרון ובפה. לדוגמא, תיבת הקול יכולה לעלות ולרדת ובכך לקצר ולהאריך את הלוע הגרוני, בנוסף למיקום הלשון, השפתיים והלוע מאחורי הפה. כל אלה משפיעים על החלל בו הקול מהדהד. חלל קטן יותר נוטה לעשות את הקול יותר בהיר או צפצפני ובעל תהודה קטנה, וחלל גדול יותר נוטה לעשות את הקול יותר כהה או עמוק ובעל תהודה גדולה.

 

אימון קול עם קלינאי.ות תקשורת

אימון קולי ניתן ללמוד באופן עצמאי בבית ודרך האינטרנט, אך מומלץ להיעזר בקלינאי.ת תקשורת שיסייעו, ילמדו וידריכו בתהליך, ויעזרו להימנע משימוש ואימון לא נכון בקול.
טיפול לאימון קול לא.נשים על הקשת הטרנסית כלול בסל הבריאות החל משנת 2022 ולכן ניתן לקבל הפניה והתחייבות לקלינאי.ות תקשורת בקופות החולים והרפואה הציבורית בכלל.
ניתן למצוא קלינאי.ות תקשורת המתמחות.ים בעבודה עם א.נשים על הקשת הטרנסית במרפאות והמסגרות הבאות:

 • המרכז לרפואה מגדרית – מב"ט בביה"ח איכילוב
  ניתן לקבוע תורים עם קלינאית התקשורת לימור שאולסקי באופן פרטני. 
 • מרפאת כללית גן מאיר
  ניתן לקבוע תורים עם קלינאית התקשורת נועה דיאמנט דרך המרפאה הגאה.
  המרפאה נמצאת ברחוב המכבי 2, תל אביב יפו, מתחם שוק בצלאל תל אביב.
  מבוטחי.ות קופ"ח כללית יכולות.ים לקבוע תור במרפאה בדרכים הבאות:

 • קבוצות לנישוי וגברור קול במרכז הגאה
  ישנן שתי קבוצות חינמית של המרכז הגאה בתל אביב בהדרכת קלינאית התקשורת נועה דיאמנט. מסלול הלימוד הוא 10 מפגשים, פעם בשבוע לאורך חודשיים וחצי, ונעשה יחד עם עד כ-10 אנשים נוספים בקבוצה ולא באופן פרטני. הקבוצות נפתחת פעם או פעמיים בשנה. ניתן להירשם לקבוצות דרך האתר של המרכז הגאה.

 • קבוצת תרגול נישוי קול בחיפה
  למי שיש כבר רקע באימון לנישוי קול. הקבוצה ללא קלינאית תקשורת.
  בהרשמה מראש. חמישי 20:15-21:45

 • רשימה מתעדכנת של קלינאיות תקשורת מוכרות ומומלצות:
  • חגית בר זאב מקבלת בפרטי – תל אביב
  • שרון בולה פרידמן – חיפה
  • מיקי פרי – חיפה